• Astăzi este: miercuri, septembrie 20, 2017

Celtic Transilvania. Iată care este programul COMPLET al Festivalului organizat în perioada 22-24 iulie la Beclean

Stiri din Beclean
iulie19/ 2016

Demonstrații de luptă între razboinci daci, celți și militari romani, ateliere meșteșugărești, experimente arheologice, concerte de muzică populară, folk sau muzică rock, sunt doar câteva dintre surprizele pe care organizatorii Celtic Transilvania le-au pregătit tuturor celor care vor participa la Festival.

Evenimentul va avea loc în perioada 22-24 iulie 2016, de vineri până duminică, pe platoul de lângă Băile Figa. Anul acesta Celtic Transilvania a ajuns la ediția a III-a și promite un program special pentru toate categoriile de vârstă.

Știri din Beclean vă prezintă programul complet al FESTIVALULUI CELTIC TRANSILVANIA: 

PROGRAMUL de VINERI – 22 iulie

11.00 – 16.00 Reenactment – sosirea trupelor participante. (vizita la primaria Beclean a celor de la Terra Taurina si Terra Celtica)
15.30 – DESCHIDEREA OFICIALĂ la care vor participa atât primarul Nicolae Moldovan, cât și alte oficialități locale și județene
16.00-21.00 instalarea taberelor, antrenamente, repetitie scenariu.
16.00-20.00 – Program artistic: folclor si traditii arhaice, muzica popular:

1. MARIA CASANDRA HAUSI
2. ANA ILCA MURESAN
3. MADALINA ANCUTA MARZA
4. TEATRUL NESCRIS “ CONSTANTIN IUGAN “ din Sant
5. TARAFUL TRADITIONAL SINGEORZ BAI
6. ANSAMBLUL FOLCLORIC “ PAUNITA” SINGEORZ BAI
7. ANSAMBLUL “ FLORI DUMITRENE”
8. NICOLAE PITIS
9. IONUT FILIP
10. DANIEL RATIU
11. ELISABETA GUZU
12. GRIGORE SAMBOAN
13. ALINA CEUCA
14. CRISTINA BUGNAR
15. ANA MARIA MARTI
16. OANA MATEI
17. LENUTA FILIPOI
18. ANAMARIA MIHAILA
19. OLIMPIA GUZU
20. CRISTINA LIVIA SCURTU
21. RAUL MIHAI TURDA

20.00-00.00 – Program artistic: muzica folk si rock:

1. ANDREW McGUINNESS
2. TRUPA ARHAIC
3. DIRTY SHIRT
4. AD HOC

PROGRAMUL DE SÂMBĂTĂ – 23 iulie

11.00 – parada în interiorul Complexului Turistic Baile Figa.
11.30 – deschiderea oficiala a Satului celtic, ghidaj de prezentare a acestuia.
12.00 – prezentarea asociatiei Terra Taurina (Ita) – prezentare echipament celtic, vestimentatie si tehnici de lupta.
12.30 – Inagurarea experimentului arheologic – Cuptorul de ceramică celtică – depunerea vaselor spre ardere în groapa, pornirea focului.
12.45. – Deschiderea atelierelor mestesugaresti – atelierul de tesut cânepa, atelierul de împletituri – demonstratii pe viu pentru public ale mestesugarilor traditionali.
13.00 – prezentarea asociației Geto-dacii din Moldova – prezentare echipament razboinici si nobili daci Furorum Getorum, povestea dacilor de dincolo de Carpati, echipamente si arme dacice pe întelesul tuturor.
13.30 – Deschiderea atelierului de tir – Tras cu arcul dacic, aruncarea sulitei, aruncare greutati.
14.00 – Deschiderea atelierul de fierarit celtic – prezentare pe viu a instalarii si functionalitatii sale.
14.15 – Deschiderea atelierului de tesut antic si a celui de modelaj ceramic.
14.30 – prezentarea asociatiei Terra Celtica (Pol) – prezentare echipament celtic, vestimentatie civila, mestesuguri si tehnici de lupta celtice.
15.00 – Ghidaj de prezentare a satului celtic si enumerarea activitatilor ulterioare.
15.30 – Demonstratii de lupta – confruntare celtico-dacica cu diferite tipuri de luptatori, lupte demonstrative 1 x 1 , lupte pe butuci, lupte Greco-romane.
16.00 prezentarea asociatiei Omnis Barbaria – povestea celtilor din Transilvania, conflictele daco-celtice, influente si mosteniri în civilizatia dacica.
16.30 – Continuarea experimentului arheologic – Cuptorul de ceramica celtica – acoperirea vaselor si oprirea focului pâna a doua zi.
17.00 – Prezentarea echipamentului razboinicului celtic de la Ciumesti – discutii si interactiune cu publicul.
17.15 – Inaugurarea si prezentarea machete satului celtic realizata în colaborare cu Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud, Scoala Gimnaziala Grigore Silasi si Asociația Celtic Transilvania.
17.30 – Ultimul ghidaj al satului si al atelierelor.
17.45 – Prezentarea pe scena a trupelor de reenactment participante si anuntarea programului pentru ziua urmatoare.
18.00 – Închiderea manifestarilor din cadrul satului celtic.

18.00-00.00 – Noaptea barbarilor : concerte de muzica rock

1. NEW PROSCENIUM
2. ETHERNUS
3. E-AN-NA
4. HALMYRIS
5. ASHAENA
6. GOD – THE BARBARIAN HORDE
7. BUCOVINA

PROGRAMUL DE DUMINICA – 24 iulie

11.00 – parada în interiorul Complexului Turistic Baile Figa.
11.30 – deschiderea Satului celtic, ghidaj de prezentare a acestuia.
12.00 – prezentarea asociatiei Virtus Antiqua – prezentare a socieții de epoca romana de pe teritoriul Daciei romane, povestea gladiatorilor si a luptelor de gladiatori, ritualuri de purificare a razboinicilor ai gladiatorilor înainte de lupta.
12.30 – Ultima parte a experimentului arheologic – Cuptorul de ceramic celtic – scoaterea vaselor si expunerea lor pentru publicul larg.
12.45. – Deschiderea atelierelor mestesugaresti – atelierul de tesut cânepa, atelierul de împletituri – demonstratii pe viu pentru public.
13.00 – prezentarea asociatiei Amicii Muzeului – prezentare echipament militar roman, prezentarea sitului arheologic Porolissum, demonstratii de tehnica si instructie militara romana LEGIO VII GEMINA FELIX PIA FIDELIS.
14.00 – Deschiderea atelierul de fierarit celtic, de tir – prezentare pe viu a instalarii si functionalitatii sale.
14.15 – Deschiderea atelierul de tir – Tras cu arcul dacic, aruncarea suliței, aruncare greutati.
14.30 – Deschiderea atelierului de tesut antic si a celui de modelaj ceramic.
14.45 – Ghidaj de prezentare a satului celtic si enumerarea activitatilor ulterioare.
15.00 – Demonstratii de lupta – confruntare între gladiatori asociatiei Virtus Antiqua, confruntare între razboinci daci, celti si militari romani, lupte 1 x 1 în centrul satului celtic.
16.00 – Prezentarea grupului Lupii Daciei si povestea dacilor liberi.
16.30 – Prezentarea unitatii de soldatii auxiliari Cohors I Batavorum Milliaria Civium Romanorum Pia Fidelis din cadrul asociatiei Virtus Antiqua.
17.00 – Ultimul ghidaj al satului si al atelierelor.
17.30 – Confruntarea finala între armata romana si razboinicii celti si daci.
17.45 – Prezentarea pe scena a trupelor de reenactment participante si multumiri tuturor participantilor, împartiri de diplome.
18.00 – închiderea manisfetarilor din cadrul satului celtic.

18.00-00.00 – Seara irlandeza : concerte de muzica irlandeza

1. LITTLE ROUTES
2. MIST
3. ANDREW MCGUINNESS
4. SELFISH MURPHY
5. RICH HEALEY

Distribuie și tu!
Share on Facebook51Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someoneShare on StumbleUpon0Digg thisPrint this page

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>